Narzędzia: NameChk – sprawdzanie dostępności nazw w portalach społecznościowych.
Dzisiaj krótki opis prostego narzędzia NameChk.com służącego do sprawdzania dostępności nazw w kilkudziesięciu portalach społecznościowych.
Co to jest NameChk.
Gdy chcemy wypromować jakiś swój projekt lub działalność w internecie, warto zatroszczyć się o to by posiadał on jednolitą, rozpoznawalną nazwę. Zarówno jeśli chodzi o nazwę domeny, jak i o nazwy profili społecznościowych w których chcemy się promować. W tym przypadku może nam pomóc serwis NameChk.
Poprzez wpisanie naszej nazwy i kliknięcie jednego przycisku możemy sprawdzić czy jest ona już zajęta na kilkudziesięciu portalach społecznościowych oraz przy okazji sprawdzić dostępność domen z tą nazwą. Nie trzeba żmudnie wchodzić na każdy portal i sprawdzać, tylko magicznie dostajemy ‚skondensowany’ wynik i to całkowicie za darmo.
Jak używać wyszukiwania nazw w portalach.
Do rzeczy: wchodzimy na stronę http://namecheck.com wpisujemy naszą wydumaną nazwę i klikamy zielony przycisk ‚chk’.
Po kilku(nastu) sekundach oczekiwania pojawiają się wyniki, jak nie trudno się dymyśleć zielone ptaszki oznaczają, że nazwa jest dostępna, czerwony krzyżyk, że zajęta. Można dowolnie eksperymentować z nazwą, aby uzyskać zadowalający nas wynik. W międzyczasie można sprawdzić interesujące na nazwy w konkretnych portalach po prostu klikając w nie. Zostaniemy przekierowani do tego serwisu, bezpośrednio na interesujący nas profil, o ile istnieje.
W NameChk jest kilka niewidocznych na pierwszy rzut oka funkcji:
- Show All – domyślnie wyświetlane są bardziej popularne serwisy, po kliknięciu tutaj pokażą się takie o których wam się nawet nie śniło, jest ich aktualnie 157
- Sort by Rank/Sort by Name – segregowanie listy portali według rangi/nazwy, przydatne gdy nie możemy odnaleźć interesującego nas serwisu
- Export – można wyksportować wynik wyszukiwania do pliku tekstowego
- Avaiable domains – dostępne domeny które można zakupić
Podsumowanie.
Reasumując jest to przydatne narzędzie, znacznie ułatwiające nam przeszukiwanie portali. Czasami warto jednak sprawdzić wyniki bo w niektórych przypadkach wydają się nie być do końca prawdziwe (np.: sprawdzany przeze mnie flickr w rzeczywistości nie istnieje).
Plusy dodatnie:
- proste/łatwe/przejrzyste
- ogromna ilość portali
- możliwość segregowania
Plusy ujemne:
- wydaje się że niektóre wyniki mogą nie być prawdziwe
- brak polskich portali/domen (chociaż to jest czepialstwo bo serwis nie jest skierowany na polski rynek)