Tekst alternatywny

Usuwanie wirusów – jak sobie poradzić z infekcją komputera?

Napisano 27 kwietnia 2014 | Napisz komentarz

wirusUsuwanie wirusów z zarażonego komputera. Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami i atakami? Jak zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych?

Często użytkownicy komputerów nie zdają sobie sprawy jak bardzo zagrożone są ich komputery, dlatego lekceważą możliwość zainfekowania swojego komputera. „Ja nie wchodzę na żadne ‚dziwne’ strony i mój komputer jest bezpieczny” – nic bardziej mylnego. Często jest już za późno na prewencję, zdajemy sobie sprawę, że z naszym komputerem jest coś nie tak. Dziwnie się zachowuje, skąd możemy wiedzieć, że jest zainfekowany, i co ważniejsze, jak pozbyć się niechcianych gości???

 

 Objawy zainfekowania komputera.

 • komputer zaczął wolno działać, programy, strony otwierają się wolniej niż zwykle
 • dysk w komputerze zaczyna strasznie ‚mielić’
 • zaczynają się pojawiać niechciane reklamy
 • nagle jakiś program którego nie instalowaliśmy pokazuje nam dziwne komunikaty (najczęściej, że komputer jest zawirusowany)
 • pojawiają się okienka, których sami nie otwieraliśmy
 • okna, strony dziwnie ‚mrygają’, nie odświeżają się
 • nie można wejść na niektóre strony (najczęściej strony programów antywirusowych)
 • program antywirusowy pokazuje nam, że wykrył zagrożenie (tak, oczywiste, ale lekceważone)

Trudno wymienić wszystko. Niektóre z tych objawów ewidentnie świadczą o infekcji, inne mogą mieć inne przyczyn, ale w każdym z takich przypadków warto dodatkowo wykonać skanowanie komputera, o czym później. Na początek …

 

… jak zabezpieczyć komputer przed wirusami.

Po pierwsze i najważniejsze: MYŚLIMY!!!!

 1. nie klikamy we wszystko co wpadnie w oko
 2. nie instalujemy bezmyślnie programów
 3. nie otwieramy maili bo ktoś napisał ‚WYGRAŁEŚ MILION’

Po drugie instalujemy oprogramowanie antywirusowe. Program antywirusowy to w dzisiejszych czasach KONIECZNOŚĆ, jeśli ktoś twierdzi, że go nie potrzebuje to znaczy, że jego komputer jest już zainfekowany, lub niedługo będzie. Programy antywirusowe są lepsze i gorsze, są płatne i darmowe więc nie ma wymówek, że kogoś nie stać. Na końcu artykułu podam listę programów wartych zainstalowania.

Po trzecie, koniecznie używajmy firewalla. Każdy system Windows ma wbudowaną zaporę (firewall), pilnujcie aby była włączona. Wchodzimy w Panel Sterowania -> Zapora Systemu Windows (lub Start -> wpisujemy ‚zapora’ i wybieramy Zapora Systemu Windows).

zapora systemu windows

Jeśli wszystko jest na zielono to znaczy, że zapora jest włączona. Gdy coś jest na czerwono, powinniśmy po lewej stronie wybrać Włącz lub wyłącz Zaporę systemu Windows i w następnym oknie

zaznaczyć jak na screenie. Są wersje programów antywirusowych, które mają wbudowane swoje zapory, wtedy ta Windowsowa jest wyłączona i nie należy jej włączać.

Po czwarte instalujemy wszystkie aktualizacje Windows i programów z nim związanych. Są to najczęściej poprawki łatające dziury w bezpieczeństwie naszego systemu. Najlepiej ustawić aktualizacje na automatyczne i ustawić godzinę instalacji na taką o której nasz komputer bywa włączony. Wymusi nam to czasami restart komputera, ale będzie on bezpieczniejszy. Wchodzimy w Start -> Panel Sterowania -> Windows Update, po lewej stronie Zmień Ustawienia.

ustawienia windows update

 

Usuwanie wirusów z zainfekowanego komputera.

Infekcje są bardzo różne, od banalnych które usuwamy zwykłym skanowaniem przez program antywirusowy, do bardzo trudnych do usunięcia, wtedy proponuję udać się do specjalistów. Czasami, bardzo rzadko zdarza się, że infekcji nie da się usunąć lub jest to nieopłacalne, wtedy pozostaje nam format i zainstalowanie systemu od nowa.

Co można zrobić samemu:

Porada: jeśli nie możesz nic zrobić / nie możesz uruchomić programów, wyskakują błędy to spróbuj uruchomić komputer w trybie awaryjnym lub zalogować się na innego użytkownika

    1. Ściągamy program Malwarebytes Anti-Malware Free (link na końcu artykułu) i instalujemy.

malwarebytes odznaczOdznaczamy opcję Okresu Testowego i po uruchomieniu programu klikamy Skanuj Teraz.

malwarebytes skanujProgram ściągnie w międzyczasie aktualizacje i zacznie skanować komputer.

malwarebytes skanowanie w trakcie usuwanie wirusówGdy skończy, klikamy Dodaj Wszystko do Kwarantanny i jeśli jest taka potrzeba uruchamiamy ponownie komputer.

malwarebytes zagrozenia

    2. Uruchamiamy program AdwCleaner (link na końcu artykułu).

Klikamy w przycisk Szukaj i czekamy na wynik operacji. W okienku wyniki pojawią nam się różne zakładki w których możemy zobaczyć co znalazł program, jeśli uważamy, że coś jest nam potrzebne to należy to odznaczyć. Następnie klikamy Usuń. Należy pamiętać o zapisaniu swoich dokumentów i pozamykaniu programów.

AdwCleaner usunPo restarcie komputera, wyświetli nam się pełny raport.

    3. Przeskanuj komputer swoim programem antywirusowym

Uruchom swój program antywirusowy (jeśli go nie masz to jak najszybciej zainstaluj – możesz wybrać któryś z listy poniżej) i zrób pełne skanowanie systemu.

    4. Wnioski

Jeśli żaden z programów nie znalazł zagrożeń, powinieneś szukać problemów gdzie indziej, może twój komputer, system lub program jest uszkodzony dlatego zachowuje się niepoprawnie.

Jeśli jednak zagrożenia zostały wykryte i usunięte, to zacznij sprawdzać czy objawy, które się wcześniej pokazywały dalej występują. Jeśli minęły prawdopodobnie jesteś uratowany, ale polecam ci wykonywanie kroków 1-3 raz w miesiącu profilaktycznie. Jeśli nie minęły możesz spróbować przeskanować wszystko jeszcze raz, spróbuj to zrobić w trybie awaryjnym. Często szkodliwe programy są bardzo dobrze pochowane wtedy bez pomocy osób trzecich się nie obejdzie. Możesz poradzić się na forach internetowych (często doradzają tam osoby bardzo dobrze obeznane w temacie) lub zawieźć komputer do serwisu. Możesz także zapytać, w komentarzu lub wysyłając wiadomość na agron@helpdeski.pl, postaram się pomóc.

Jest jeszcze kilka programów, sposobów na poradzenie sobie jednak nie będę ich polecał, przy ich stosowaniu wymagana jest większa wiedza specjalistyczna, bezmyślne ich stosowanie może tylko zaszkodzić bardziej.

 

Przydatne programy:

Programy wykorzystane w artykule:

 1. Malwarebytes Anti-Malware Free – jak sama nazwa wskazuje jest to program do usuwania wszelkiego rodzaju złośliwego oprogramowania
 2. AdwCleaner – usuwa złośliwe oprogramowanie, do tego niepożądane oprogramowanie, paski narzędziowe

Darmowe programy antywirusowe (nie należy instalować więcej niż jednego programu antywirusowego, jeśli instalujesz nowy wpierw odinstaluj stary):

 1. Microsoft Security Essentials – produkt od Microsoftu, jeśli masz legalny Windows to możesz instalować
 2. Avast! Free Antivirus – wymaga rejestracji
 3. Avira Free Antivirus – darmowa do użytku domowego

i inne których nie sposób wymienić.

Są też oczywiście Płatne Programy Antywirusowe, według mnie warte polecenia to:

 

Pamiętajcie w dzisiejszych czasach najwartościowsza jest informacja, a w internecie każdy chce ją zdobyć, najczęściej nielegalnie, a potem sprzedać. Dlatego podczas korzystania z internetu najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Nie klikajcie we wszystko, nie podawajcie wszędzie swoich danych, emaili. Zastosujcie się do podanych tutaj rad, a wasz komputer będzie bezpieczniejszy.

Jeśli masz jakieś pytanie, potrzebujesz pomocy proszę pisz w komentarzach lub bezpośrednio do mnie agron@helpdeski.pl.

Photo credit: eviltomthai / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Jeżeli Ci pomogłem udostępnij: Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Print this page
Print
Autor:

Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w walce z codziennymi problemami użytkowników komputerów zarówno biznesowych jak i prywatnych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Brak polskich znaków, zamiana liter z i y w Windows.

Masz ciągły problemy z zamianą liter "y" z "z" na klawiaturze w Windowsie? Brak polskich znaków? Możesz się go pozbyć w...

Zamknij