Tekst alternatywny

Uzupełnienie do: Co dalej z Windowsem XP.

Napisano 11 maja 2014 | 1 Comment

WindowsXP Logo co dalejOkazuje się, że Windowsowi XP może przydarzyć się coś szybciej niż się wydawało. Po moim wcześniejszym wpisie „Co dalej z Windowsem XP” trafiłem na treść, która jeszcze bardziej przekonuje do zmiany starego systemu.

Furtkę hakerom otwiera sam Microsoft.

Oczywiście nie jest to działanie celowe, ale zacznijmy od początku:

Otóż w przyszłym tygodniu mają się pojawić nowe ‚łatki’ do Windowsa i jego programów, między innymi Internet Explorera. Dwie z tych poprawek oznaczone są jako ‚krytyczne’, pozostałe jako ‚ważne’. Najbardziej ‚krytyczne’ i ‚ważne’ w tym wszystkim jest to, że poprawki te nie zostaną wydane dla Windowsa XP, bo jak dowiedzieliśmy się wcześniej nie jest on już wspierany przez producenta.

Można by stwierdzić, że skoro nie pojawiają się one na XP to go nie dotyczą. Może i tak jest, ale póki co wiedzą o tym tylko pracownicy Microsoft, jeśli jednak dotyczą to XP’eki będą zagrożone.  Dlaczego?

Istnieje coś takiego jak ‚reverse engineering'(inżynieria odwrotna) czyli mając produkt końcowy, rozbieramy go na części i poznajemy w jaki sposób działa i jak został skonstruowany. Najczęściej robi się to po to aby wyprodukować podróbki ( jak bratni naród Chiński ), a w przypadku oprogramowania w celu złamania zabezpieczeń, i co w naszym przypadku najważniejsze poznania ukrytych funkcjonalności.

Składamy więc układankę do kupy i wychodzi nam: haker + inżynieria odwrotna + łatka Windowsa = odnalezienie jaka luka w systemie została naprawiona. Jeśli dana luka będzie występowała w XP to na pewno zostanie wykorzystana, szczególnie Internet Explorer był zawsze dziurawy jak szwajcarski ser i z tej strony można oczekiwać niespodzianek.

Proponuję zatem ponownie rozważyć zastąpienie XP nowszym systemem lub urządzeniem. Szczególnie przejęli się tą sprawą ‚hamburgery’, i tak niski odsetek komputerów z systemem XP (15%) spadł u nich w ciągu ostatniego miesiąca do 13%. Jak powszechnie wiadomo amerykańce ‚wiedzą coś więcej’, albo po prostu mają lepszy marketing…

 

Dokładniejsze dane można odnaleźć w materiałach źródłowych (ang):

Jeżeli Ci pomogłem udostępnij: Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Print this page
Print
Autor:

Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w walce z codziennymi problemami użytkowników komputerów zarówno biznesowych jak i prywatnych.

One Comment on “Uzupełnienie do: Co dalej z Windowsem XP.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Narzędzia: NameChk – sprawdzanie dostępności nazw w portalach społecznościowych.

      Dzisiaj krótki opis prostego narzędzia NameChk.com służącego do sprawdzania dostępności nazw w kilkudziesięciu portalach społecznościowych.

Zamknij