Tekst alternatywny

Brak polskich znaków, zamiana liter z i y w Windows.

Napisano 26 kwietnia 2014 | 1 Comment

Masz ciągły problemy z zamianą liter „y” z „z” na klawiaturze w Windowsie? Brak polskich znaków? Możesz się go pozbyć w kilku szybkich krokach. 

Ten problem wynika z różnych, międzynarodowych, ale także polskich układów klawiatury, a konkretnie jednego, może niezbyt fortunnego skrótu klawiaturowego, który te klawiatury przełącza. Ten skrót to ALT(lewy)+SHIFT. Naciśnięcie go powoduje przełączenie układu klawiatury w aktywnym oknie. Oczywiście bez problemu możecie nacisnąć ALT+SHIFT i ustawić prawidłowy układ (czyli Polski (programisty)), ale jeśli często wam się to zdarza to warto pozbyć się problemu permanentnie i są na to co najmniej dwa sposoby, które poniżej opisuje.

W obydwu przypadkach musimy wpierw wejść w Panelu Sterowania do ustawień Regionu i Języka, czyli wybieramy Start -> Panel Sterowania -> Region i Język. Można też prościej po naciśnięciu Start napisać „Region i Język” i kliknąć na liście.

Okno region i jezyk

1. Brak polskich znaków – usunięcie dodatkowych układów klawiatur

W zakładce Klawiatury i Języki klikamy przycisk Zmień klawiatury. W kolejnym oknie w zakładce Ogólne upewniamy się, że w rozwijanym menu jest wybrany Polski Programisty.

brak polskich znakówNastępnie w dolnym okienku wszystkie Klawiatury za wyjątkiem Polski Programisty i klikamy w przycisk Usuń.

klawiatury usuwaniePo wszystkim klikamy na dole Zastosuj i mamy problem z głowy. Wyeliminuje to pojawiający się problem braku polskich znaków.

2. Wyłączenie skrótu przełączającego układy klawiatur.

W zakładce Klawiatury i Języki klikamy przycisk Zmień klawiatury, w nowo otwartym okienku przechodzimy do ostatniej zakładki: Zaawansowane ustawienia klawiszy. W środkowej ramce klikamy w opcję Między językami (tak aby podświetliła się na niebiesko), a następnie w przycisk na dole Zmień sekwencję klawiszy.

klawiatury usuwanie skrotuJak na screenie w obydwu przypadkach wybieramy opcję Nieprzypisane i klikamy OK, w poprzednich oknach wybieramy Zastosuj, problem został rozwiązany.

Stosując którąś z powyższych metod pozbywasz się problemy zamiany lite z i y oraz braku polskich znaków po przypadkowym naciśnięciu skrótu klawiszowego ALT+SHIFT, oczywiście, wszystko można cofnąć jeśli będzie taka potrzeba.

Jeśli masz jakiś problem możesz go opisać w komentarzach lub wysyłając email na agron@helpdeski.pl.

 
Jeżeli Ci pomogłem udostępnij: Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Print this page
Print
Autor:

Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w walce z codziennymi problemami użytkowników komputerów zarówno biznesowych jak i prywatnych.

One Comment on “Brak polskich znaków, zamiana liter z i y w Windows.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Biały ekran WordPress.

Wszystko poszło pięknie, instalacja prosta i szybka, wtyczki wgrywają się banalnie... jednak przy edycji postu czy przy zmienianiu wyglądu robi...

Zamknij