Tekst alternatywny

Co dalej z Windowsem XP.

Napisano 8 maja 2014 | 1 Comment

windows xp koniec wsparciaDnia 8 kwietnia 2014 roku Microsoft zakończył wspieranie Windows XP, w związku z czym trzeba sobie zadać kilka ważnych pytań. Co dalej z Windowsem XP? Czy wymienić Windows XP? Czy aktualizować systemy i wymieniać komputery? Czy może jednak zostać przy staruszku XP?

Krótka historia Windowsa XP

Windows XP ‚służy’ nam od 12 lat, wiele osób związało się z nim tak bardzo bo jest systemem stosunkowo dobry, szczególnie porównując do poprzednika(Windows ME) i  następcy (Windows Vista), łatwy w użytkowaniu i jest do niego dostępny ogrom aplikacji Oczywiście początki były ‚słabe’ tak jak każdego OS’a ze stajni Microsoftu, ale system został wyciągnięty na prostą i stał się podstawą wszelkich komputerów osobistych a także do obsługi maszyn i innych urządzeń elektronicznych, takim sztandarowym przykładem są na przykład bankomaty. Dopiero sukces Windowsa 7 zepchnął XP z pierwszej pozycji pośród najpopularniejszych systemów operacyjnych. Powyżej udział w rynku systemów operacyjnych w kwietniu 2014. Jak widać dominuje Windows 7, ale za nim Windows XP.

Poniżej trendy w udziale w rynku najpopularniejszych systemów, widać ciągły spadek XP i wzrost ‚siódemki’. Jak by się cofnąć to udziałem w rynku oba systemy zrównały się dopiero w lipcu 2012 (czyli 3 lata po wydaniu Windowsa 7), widać tu przywiązanie do starego systemu. Duże znaczenie miało zapewne to, że po awarii starych komputerów, nowych już się nie dało kupić z XP tylko z promowaną 7, gdyby tak nie było to według mnie te dane mogły by wyglądać całkiem inaczej.

Koniec wpierania Windowsa XP, i co z tego wynika.

Jak już wcześniej pisałem Windows XP nie był i nie jest w dalszym ciągu doskonały, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Co chwila były do niego wypuszczane łatki, aktualizacje zarówno poprawiające jakość pracy, wprowadzające nowe możliwości, ale co najważniejsze usuwające dziury w bezpieczeństwie systemu.

windows xp koniec wsparcia

Otóż od 8 kwietnia żadnego łatania dziur nie ma i nie będzie. Jakie to stanowi zagrożenie dla domowego Windowsa XP, że nie wspomnę przytoczonych bankomatów? Wydaję się, że przez te 12 lat zostały znalezione wszystkie możliwe luki w systemie, ale jest to raczej niemożliwe, na pewno znajdzie się jakiś hacker, który wymyśli coś nowego i wszystkie XP’ki będą narażone na atak. Niektórzy specjaliści twierdzą, że hakerzy mają już gotowe ‚furtki’ i tylko czekają, aż Microsoft przestanie wspierać system. Na razie, po miesiącu nic się nie wydarzyło, ale kto wie…. Jedno jest pewne, jak jakaś dziura zostanie znaleziona to nie ma co liczyć na załatanie jej przez producenta. Jedynym wsparciem w walce ze ‚śmieciami’ z internetu, ze strony Microsoftu będzie aktualizacja narzędzi anty-malwarowych przeznaczonych dla XP do końca lipca 2015 (tyle zadeklarowali).

Zagrożeniem mogą być także kolejne aktualizacje nowych wersji Windowsa, można o tym przeczytać tutaj: http://helpdeski.pl/uzupelnienie-dalej-windowsem-xp/.

Co dalej z Windowsem XP?

Nie jestem nachalnym namawiaczem do wymiany wszystkiego na nowe, lepsze, szybsze, w końcu stare działa i to działa dobrze. W tym przypadku jednak warto zastanowić się nad wymianą systemu, a może i całego komputera na nowy. Nawet jeśli używamy internetu dosyć ostrożnie to i tak wcześniej czy później nasz komputer skończy jako zombie wykonujący zadania zlecone przez hakerów, zostanie zarażony dziwnymi wirusami, czy ‚niewiadomoczym’, a Microsoft na to – „XP już nie wspieramy”. Ceny systemów nie są już takie zaporowe jak kiedyś przykładowo: Windows 7 Home można kupić od 320-330 zł, Windows 7 Professional 490-500 zł.

‚Siódemka’ dosyć dobrze sprawuje się nawet na gorszych komputerach, dobrze dostosowuję się do ich możliwości wyłączając niektóre funkcje, ale nie oszukujmy się, jeśli macie 7-8 letni komputer to może nadszedł najwyższy czas żeby go wymienić. Jeśli nie macie pewności czy Windows 7 będzie działał na waszym komputerze proponuję użyć narzędzie które opisałem w ‚Jak sprawdzić czy na moim komputerze będzie działać Windows 7?‚.Komputer czy laptop do codziennego użytku, do prac biurowych, do przeglądania internetu można kupić od 1600 zł. W tej cenie można już nawet znaleźć sprzęt z procesorem i3, pamięcią 4GB i oczywiście systemem operacyjnym. Nie będzie to topowy sprzęt, nawet może nie średni jak na aktualne warunki, ale na pewno wiele razy wydajniejszy i bezpieczniejszy od starego. Często są jakieś promocje w sieciach ze sprzętem elektronicznym, warto im się przyglądać, można trafić coś ciekawego. Reasumując polecam wymianę Windowsa XP na nowszy w najbliższym czasie, inaczej może was spotkać przykra niespodzianka, ale oczywiście nikt nikogo nie będzie zmuszał (no przynajmniej na razie), to jest Twój wybór.

Dane statystyczne zaczerpnięte z: http://www.netmarketshare.com.

Jeżeli Ci pomogłem udostępnij: Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Print this page
Print
Autor:

Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w walce z codziennymi problemami użytkowników komputerów zarówno biznesowych jak i prywatnych.

One Comment on “Co dalej z Windowsem XP.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Znikają skróty z pulpitu w Windows 7?

  Z serii : Z ŻYCIA WZIĘTE, odcinek trzeci, o tytule 'Na skróty!'! Czyli o znikających skrótach z pulpitu w...

Zamknij