Tekst alternatywny

Linia komend Windows – tips and tricks – sztuczki które ci się przydadzą.

Napisano 18 kwietnia 2014 | Napisz komentarz

linia komend tytuł

Używasz często linii komend i przydałoby Ci się kilka porad ułatwiających pracę, a może używasz na tyle rzadko, że jest to dla Ciebie czarną magią? W każdym z tych przypadków zapraszam to przeczytania poniższego tekstu.

Linia komend – jak uruchomić.

Zacznijmy od najprostszego, czyli jak w szybki sposób uruchomić linię komend, dwa szybkie sposoby:

1. Naciskamy klawisz WINDOWS aby uruchomić menu START, następnie wpisujemy komendę „cmd” i potwierdzamy ENTEREM.

2. Szczególnie przydatny dla użytkowników Windows 8: naciskamy kombinację klawiszy WIN+R, w otwartym okienku wklepujemy „cmd” i potwierdzamy ENTEREM.

W taki sposób ukazuje się nam charakterystyczne okienko.

linia komend widok

Szybkie kopiowanie z okna linii komend.

No tak a co zrobić jak chcemy część tekstu skopiować do innego programu, przy pierwszej próbie może wydawać się to trudne, ale tylko dopóki nie zrobimy tak: Klikamy lewy górny róg okna (tą czarną ikonkę), następnie wybieramy Edytuj->Oznacz, myszką zaznaczamy interesujący nas tekst(podświetli się na biało) i dusimy ENTER. Nic prostszego nasz zaznaczony tekst powędrował do schowka (jak przy poleceniu KOPIUJ).

linia komend menu

(Do linii komend można także wkleić jakiś tekst, który jest w schowku, wybieramy z rozwijanego menu Edytuj->Wklej)

Historia wykonywanych komend

Co jeśli chcemy powtórzyć komendy, szczególnie te długie? Najprostszym sposobem jest używanie strzałek do góry i do dołu, przewijamy w ten sposób pomiędzy komendami w kolejności ich wykonywania. Jest jednak bardziej przejrzysty sposób, naciskamy klawisz F7 i ukazuje się naszym oczom lista wykonanych komend wystarczy wybrać strzałkami i zatwierdzić.
linia komend historia
Sposoby te mają swoje wady, przy wybraniu F7 wykonujemy konkretnie tą komendę i nic nie możemy zmienić, przy przeszukiwaniu strzałkami zmieniać możemy, ale potrzebujemy więcej czasu, żeby znaleźć konkretną komendę. Znając obydwie metody możemy szybko posługiwać się historią dostosowując metodę do celu. Ciekawymi klawiszami są także:

  • F1 – wkleja ostatnia komendę znak po znaku
  • F3 – wkleja ostatnio wykonaną komendę

Przeciąganie pełnych ścieżek plików.

Ścieżki do plików i folderów w Windowsie są często długie i zakręcone, szczególnie te generowane przez automaty, ale już nawet wpisanie ścieżki na pulpit czy do moich dokumentów to ponad 20 znaków. Zamiast wpisywać ścieżki ręcznie wystarczy przeciągnąć plik lub katalog do okna linii komend i pojawi się nam ścieżka do przeciąganego elementu. Można to łatwo zrobić np. z otwartego obok okna explorera.

linia komend przeciąganie adresu

Co się jeszcze może przydać?

Na koniec kilka porad, które mogą się przydać w posługiwaniu się linią komend

  1. Zmiana rozmiaru okna komendą „mode”, wpisując na przyklad: „mode 50, 10” – określamy, że okno będzie szerokie na 50 znaków i wysokie na 10 linii.
  2. Zrzut wyniku wykonanych komend do pliku: używając argumentu „>>” wskazujemy, że wynik działania komendy nie wyświetli się na ekranie tylko poleci do innego strumienia, komenda „dir >> dir.txt” wrzuci nam wynik komendy dir do pliku o nazwie dir.txt.
  3. Wyszukiwanie ciągu znaków w wyniku uruchomionej komendy: „dir | find „help” – to polecenie wykona polecenie „dir”, ale wyświetli nam tylko linie, które zawierały ciąg znaków „help”.
  4. Apropo „help”, jeśli wpiszemy tą komendę dostaniemy listę dostępnych komend. Jeśli potrzebujemy pomocy na temat określonej komendy, wywołujemy ją z parametrem „/?”.
  5. Użycie klawisza TAB powoduje kolejno alfabetyczne wyświetlanie się folderów i plików znajdujących się w aktualnym folderze, co więcej, jeśli zaczniemy pisać jakiś ciąg znaków to TAB będzie wyszukiwał elementy, które od tego ciągu się zaczynają. Bardzo przydatna funkcja do automatycznego uzupełniania ścieżek.

Dziś to chyba na tyle, jednak często będę wracał do komend i sposobów na rozwiązanie różnych zagadnień przy pomocy linii komend.

Agron

PS. Jeśli znać jakieś ciekawostki o linii komend, zostawcie je w komentarzach lub piszcie na admin@helpdeski.pl

Jeżeli Ci pomogłem udostępnij: Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on LinkedIn
Linkedin
Print this page
Print
Autor:

Ponad dziesięcioletnie doświadczenie w walce z codziennymi problemami użytkowników komputerów zarówno biznesowych jak i prywatnych.

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kody ASCII oraz polskie znaki ASCII w Windows.

W najmniej oczekiwanym momencie przydają się kody ASCII, zwykle programistom, ale przeciętnemu użytkownikowi także. We wpisie znajdziesz listę podstawowych kodów...

Zamknij